2021_RCO_vsichni_19092021_crop.jpg

 

1. ROČNÍK

Do historie olomouckého ragby vstoupila akce Summer Touch Rugby létem 2012.
Skromným, nicméně důležitým a jediným cílem této akce v našich očích od jejího počátku bylo to, aby si hráči odpočinuli po nevydařené sezóně, zahráli si pro zábavu sport, který mají rádi a měli z něj potěšení. Oslavili tuto akci nejen se svými spoluhráči, ale i jejich kamarády a rodinami.

„Hlavními lídry této krásné události byli Pavel Navrátil a Patrik Poledna, kteří spolu začali realizovat tuto pěknou sportovní myšlenku a následně jsme společnými silami převedli myšlenky ve skutečnost." (Špička, Z. 2012, olomouc.rugby.cz)

Zakladatelé Navrátil a Poledna: „Původně jsme chtěli uspořádat turnaj v Beach ragby, ale to jsme po rozumné domluvě zavrhli hned z několika důvodů. Jedním z nich bylo to, že Beach ragby má svůj fenomén v Praze. Tam je „plážové ragby" na vysoké úrovni, jak v kontaktním, tak bezkontaktním stylu a s každoroční mezinárodní účastí! Dále pronájem plážového hřiště a prostory pro uspořádání takového turnaje v Olomouci nebylo podle našich představ, jak po finanční stránce, tak pro jeho umístění a dalších podmínek pronájmu."

Základní myšlenka byla hrát turnaj bez obuvi, ale na trávě. Proč si tedy nezahrát turnaj v „Touch ragby"?! Toto „bezkontaktní" ragby má v současné době svůj evropský
i světový šampionát a širokou základnu hráčů zejména v Anglii a Austrálii. Na rozdíl od „ragbyově vyspělých" Australanů a Angličanů jsme si pravidla, rozměry hřiště
a podmínky přizpůsobily naši situaci v roce 2012. Zejména skupině lidí, kteří tento turnaj měli přijít hrát a v životě neviděli a nedrželi v rukou „šišatý" míč.

Turnajovou specifikací zůstalo to, že oproti „protinožcům" jej hrajeme „naboso". Turnaj měl tři výkonnostní skupiny. Celkově se zúčastnilo 16 týmů, které hráli na třech hřištích. Kategorie jsme nazvali stručně takto: Hráči RCO, Amatéři a Ženy.

V každé skupině byl různý počet týmů. Nejvyšší počet byl ve skupině Hráčů RCO a Amatérů, kde se přihlásilo shodně 6 mužstev. V těchto dvou kategoriích se hrálo
ve dvou skupinách a poté o play off. V kategorii žen se sešla čtyři mužstva a hrálo se systémem každý s každým. Turnaj byl zajímavý i proto, že se hráli tzv.: exhibiční utkání.

„Pořadatelé připravují závěrečné vyhlášení výsledků a mezitím se na hřišti odehrávají ony výše zmiňované tři exhibiční utkání. V tomto zajímavém utkání na sebe narazilo vítězné družstvo z kategorie Amatéři proti družstvu ze šestého místa s kategorií RC Olomouc s názvem Kadeti. Jak už název napovídá, jednalo se skutečně o Kadety hrající prvním rokem Rugby pod hlavičkou RC Olomouc. V napínavém utkání rozhodla o vítězi jedna malá chybička na straně Kadetů. Družstvo Žízeň je vítězem první exhibice a já velmi dobře vím, že tato první zkušenost Kadetů s tímto druhem Rugby je pro ně výzvou do dalších ročníků. Ve druhém utkání proti sobě nastoupilo vítězné ženské družstvo Zelených proti Old Boys Olomouc. Děvčata sebevědomě nastoupila do utkání, ale první body získal tým Old Boys, za který jsem měl tu čest hrát i já. Vedení však nevydrželo věčně. Nevím jak je to možné, ale snad horko nebo únava byla příčinou, že rozhodčí nebyl zcela ve formě a i přes několik našich dobrých rad postupně vyloučil mě a Libora a dva zbývající hráči v poli proti čtyřem rychle běhajícím Amazonkám neměli šanci. Jednoduše řečeno prohráli jsme o prsa. Příjemnou náplastí nám budiž závěrečná společná fotka a příslib společné výměny dresů.

Poslední utkání této sportovně-společenské soboty patřil týmu žen, které se umístily na posledním místě proti týmu na posledním místě v kategorii Amatéři tzv. Super Bowl. Zápas opět probíhal za krásné sportovní atmosféry a na jeho konci se z vítězství radovalo družstvo děvčat "Žluťásků," které o jediný bod porazilo tým Alberti."

(Špička, Z. 2012, olomouc.rugby.cz)

 

2. ročník

Hřiště olomouckých ragbistů se stalo uplynulou sobotu 17. 8. 2013 svědkem 2. ročníku Summer Touch Rugby 2013. Týmová soutěž smíšených družstev, z nichž pouze jeden jediný hráč smí být „ragbistou" a všichni ostatní hráči jsou ryze amatéry, svedla na travnatý povrch téměř stovku hráčů a hráček, kteří spolu navzájem bojovali o cenné medaile a Putovní Pohár Summer Touch Rugby 2013 v bezkontaktním ragby.

Což znamená, že soupeře je možné zastavit pouze lehkým dotekem (touchem) oběma rukama v oblasti pasu, na rozdíl od klasického ragby, kde k zastavení soupeře se používá skládka hráče hráčem (tackle). Krásné počasí, výborně připravení rozhodčí a tým pořadatelů od cateringu, zdravotníků až po nosiče ragbyových šišek, se po celý den starali o všechna přihlášená družstva, která hýřila všemi barvami, neboť co tým, to jiná barva sportovních dresů vyrobená přímo na míru pro tuto jedinečnou sportovní událost s jediným krásným cílem a to, představit naší nejširší veřejnosti ragby takové, jaké je - bez předsudků. Družstva byla nejprve rozlosována do tří skupin a po odehrání základních kol se hrálo finálové Play Off.

První semifinále mezi týmem olomouckého ragbisty Tadeáše Hrčka a týmem s názvem Amatéři vedený Tadeášovým spoluhráčem Marcelem Manou, vyznělo lépe pro druhý jmenovaný tým a tak „Tadagang" tým čekal na utkání o třetí místo a o medaile v barvě bronzu. Soupeř jim vzešel z druhého semifinálového utkání mezi týmem Tomáše Novotného s názvem RC Metro a týmem „Poledňáků". Z vítězství se těšil druhý jmenovaný tým a tím bylo rozhodnuto, že o třetí místo se utká tým „Tádagang" spolu s RC Metro. Po základní hrací době i mimořádném prodloužení, byl výsledek stále nerozhodný a tak poprvé došlo na situaci, tzv. „zlaté položení." Jinými slovy, kdo dá bod vyhrál a tak se také stalo. Téměř na konci druhého prodloužení se týmu RC Metro podařilo položit ragbyovou šišku do soupeřova brankoviště a výsledkem byla týmová bronzová medaile.

Posledním zápasem bylo samotné finále mezi týmem Amatéři a týmem Poledňáci. Toto utkání bylo velmi bohaté na krásné herní situace a při jedné takové z nich se podařilo týmu Poledňáků položit soupeřům body a zajistit si tak zlaté medaile za vítězství v turnaji. Bonusem jim ještě byl Putovní pohár Summer Touch Rugby, který bude nosit štítek s jejich jménem.

Turnaj skončil, nejlepší týmy si převzaly své medaile, ale sportovně kulturní akce pokračuje dál. Ragby totiž, jako jediný sport, má tzv. třetí poločas. Krásná kulturní akce, na které jsou zapomenuty všechny „šrámy z utkání" a zůstává jen čisté přátelství. Následná After party s Dj a tanečky jen podtrhla celodenní výbornou atmosféru.

Děkujeme z tohoto místa všem našim partnerů a sponzorům, mediálnímu partneru Týdeníku Olomoucký večerník a o závěrečné slovo jsem požádal prezidenta

RC Olomouc Jaromíra Šimka, který řekl: „ O tom, jak moc se nám turnaj povedl, nás následně přesvědčilo další velké množství odehraných utkání mimo soutěž, jen tak
o pivo či o prestiž a kolující dobrá nálada mezi všemi přítomnými."

 

Pravidla Summer Touch Rugby

  • 5 pokusů na položení = TRY.
  • Hrací čas: 2 x 5 minut (poločas = max. 2 minuty, rozhodčí pískne konec)
  • Položení = 1 bod.
  • „TK" = jakékoliv dohady s rozhodčím, agresivita – faul leč neúmyslný, nedodržení obranné vzdálenosti 3 m „po touch", nedodržení obranné vzdálenosti 6 m při začátku zápasu, po změně stran a při rozehrání TK.
  • Předhoz = vypadnutí míče směrem dopředu a do strany od všech částí těla.
  • Hozený míč dopředu = Přihrávka nesměřovala dozadu ani do strany v rovině.
  • Počet hráčů = 4 v poli (1 střídající), min. počet v týmu = 5, max. = 8.
  • Velikost hřiště: 40 m x 20 m

1. ROZEHRÁNÍ: Začátek zápasu, při "TK", po předhozu, po položení bodu

  • Mužstvo „A" má míč na zemi na půlící čáře. Mužstvo „B" je vzdáleno 6 m. (viz. rozhodčí)
  • Rozehrání = Míč je na zemi, dotekem nohy jej rozehrajete. Dotek nohy = noha se jakoukoliv intenzitou dotkne míče.

2. Rozehrání po „TOUCH"

  • Hráč, který dostal „touch" položí míč za sebe na zem a další hráč jej může hned hrát a běžet s ním. (Jako v Ragby League)
  • Bránící strana musí při tom dodržovat 3 m obranou vzdálenost.

3. Přihrávky

  • Jako v ragby = Do strany a dozadu.
  • Předhoz a hozený míč dopředu = ztráta míče ve prospěch druhého týmu na místě prohřešku.
  • Vystihne-li bránící strana přihrávku = zmocnila se míče a má 5 pokusů na položení bodu.
  • Pokud-li bránící strana vystihne přihrávku, ale udělá při tom předhoz, má druhá strana nových 5 pokusů na místě prohřešku.

4. Dosažení bodu = položení bodu

  • Míč musí být „položen" nikoliv hozen v brankovišti.

5. Střídání = hokejové

6. Dosažení „Touch" = zastavení soupeře

  • Bránící tým stačí, když se útočníka dotkne 1 rukou. „Touch" vzniká i tak, že útočník si pro Touch doběhne a dotkne se bránícího hráče sám rukou.
  • Soupeř musí po „touch" zastavit a položit míč za sebe na zem (je jedno jestli je míč v klidu nebo se pohybuje směrem k nabíhajícímu hráči).

7. Bodování zápasů

  • Bodování zápasů: Výhra = 3 body, prohra = 0 bodů, remíza (ve skupině) = 1 bod.
  • Playoffs: Bude-li remíza v zákl. hrací době následuje "náhlá smrt" čas: 5 min. = Prodloužení jako v hokeji.