2021_RCO_vsichni_19092021_crop.jpg

Historické názvy klubu

1953 - 1960 Dukla Zenit Olomouc
1956 - 1958 TJ Spartak ŽPB Olomouc
1958 - současnost RC Lokomotiva Olomouc

klubové barvy

červená a černá

Historie

Snahou A. Koláře a dalších hráčů bylo založit i samostatné mužstvo, což se podařilo v v rámci TJ Spartak ŽPB Olomouc. Pravidelná účast v mistrovských soutěžích tohoto mužstvase datuje od roku 1956. V roce 1957 hrála obě Olomoucká mužstva v II. lize- oblast Morava. Armádní družstvo ukončilo soutěž na 3. místě a Spartak ŽPB na 7. místě.Počátek rugby v Olomouci je spojen se jménem Ing. Miloše Dobrého; který se v roce 1951 přestěhoval z Prahy do Olomouce a jako československý reprezentant v rugby se pokusil již v tomto roce založit dorostenecké mužstvo v odborném učilišti pracovních záloh. Družstvo působilo jen krátkodobě a sehrálo utkání s dorostenci Brna. Do roku 1953 byl Ing. Dobrý v ÚDA Praha a rugby v Olomouci neuspělo. Po svém návratu znovu jednal o rozvoji rugby v Olomouci a stal se trenérem armádního mužstva Dukla Zenit při Domu armády v Olomouci. Současně ve spolupráci s Antonínem Kolářem zajišťoval zájemce o rugby a otevřel u Dukly Zenit jako B tým civilní mužstvo. V roce 1954 postoupilo armádní mužstvo do rozšířené I. ligy a civilní B mužstvo hrálo pouze přátelská a turnajová utkání.

Mezi zakládající členy patřili následující hráči: A. Kolář,J. Krejčí, M. Urban, R. Hroz, Š. Hroz, J. Fischer, J. Wolf, M. Sýkora, R. Černý, St. Vráblík, Sv. Úlehla, A. Maleňák, F. Sedláček, V. Dostál, .Paták, F. Hlavizna, K Valenta, J. Maixner, F. Jánošík, J. Dvořák, F. Papoušek, T. Hastík, J. Netek, J. Barnet, F. Spurný, E. Gričer, J. Pantůček.

Největším problémem a současně brzdou rozvoje klubu byla ta skutečnsot, že oddíl neměl vlastní hřiště a utkání hrál na různých hřištích, která si pronajímal. Utkání se hrála v Černovíře, Holici, na Lazecké dostihové dráze, na volné ploše vedle Androva stadionu, v Nemilanech a v Bohuňovicích. Úsilím a jednáním Ing. Dobrého a A. Koláře se podařilo v letech 1964 a 65 uzavřít dohodu na možnost sehrání 10 utkání ročně na bývalém Stadionu míru (nynější Olympijský stadion).

V roce 1958 přešel oddíl z dosavadní TJ SPartak ŽPB do TJ Lokolotiva Olomouc, která poskytla výhodnější materiální podmínky, zejména ve formě režijních jízdenek na mistrovská utkání. V průběhu let 1959-60 došlo ke zrušení vojenského útvaru, kde působil vojenský celek, což vedlo k jeho zániku. Dochází ke stagnaci činnosti i u družstva Loko Olomouc, které v průběhu let 1960-61 odstupuje ze soutěže a sehrává jen přátelská a turnajová utkání.

K oživení sportovní činnosti dochází v r. 1962. Aktivitou Ing. Dobrého, A. Koláře, J. Krejčího, J. Fischera, M. Píška a M. Dvořáčka jsou ziskáni noví hráči a za podpory činovníků Loko Ostrava, Sl. Moravce a J. Lenárta je znovu oddíl zařazen do pravidelné soutěže.

Díky zaměstnanci Správy dráhy Olomouc, Jiřímu Kocourkovi, který se stává předsedou oddílu, dochází i ke zlepšení postavení oddílu rugby v TJ Loko Olomouc. Mužstvo postupuje do II. ligy oblast Morava a zakládá první mládežnické mužstvo.

Klubové barvy červená a černá byly zvoleny od roku 1967 a ve spolupráci s Výzkumným ústavem pletařským Brno byla zhotovena 1. sada pruhovaných červeno-černých dresů.

Od roku 1963 mělo družstvo možnost trénovat a hrát svá utkání na městském Spartakiádním stadionu, kde si vlastní pílí brigádnicky přestavěl zdevastované sociální zařízení na vlastní šatny, sprchy a především klubovnu, což se pozitivně odrazilo v dalším rozvoji klubu. V roce 1969 postoupilo mužstvo poprvé v historii do 1. ligy rugby. V 1. lize dosud hrálo v letech 1969-71, 1974-78, 1990-1992. Největšího úspěchu v soutěži 1. ligy mužstvo dosáhlo v roce 1975, kdy se umístilo na 6. místě.

V letech 1977 až 1979 buduje oddíl ve spolupráci s oddílem lehké atletiky a TJ Loko Olomouc nový travnatý stadión pro potřeby oddílu rugby a lehké atletiky. Stadion je využíván dodnes v dohodě obou oddílů. Součástí výstavby byla i stavba budovy s posilovnou, šatnami, sociálním zařízením a klubovnami. Toto nové prostředí vedlo k dalšímu rozvoji, zejména u družstev mládeže, která dosahovala ve svých soutěžích dobré výsledky, jako na příklad postup do finále přeborů republiky dorostu v r. 1967, titul Přeborníka ČR v r. 1970 v kategorii starších žáků a 3. místo ve stejné soutěži v roce 1991 v Praze.

Vlastní zázemí rovněž umožnilo oddílu pořádání různých turnajů. V kategorii seniorů pořádal oddíl v letech 1981-1996 celkem 10 ročníků největších mezinárodních turnajů seniorů v ČR. Turnajů se účastnilo až 12 mužstev, z toho až 10 zahraničních z celé Evropy. Mužstvo Loko Olomouc ve 4 ročnících tohoto turnaje zvítězilo.

Oddíl rozvíjí i široké mezinárodní styky. První zahraniční zájezd se uskutečnil v roce 1965 do NDR- kontakt s mužstvem Lokomotive Berlin, následoval zájezd do Jugoslávie- kontakt s klubem ŽElezničjar Ljubljana a poté následoval významný dlouhodobý kontakt s francouzským mužstvem A.S. Soyaoux Angoulem, který trvá od roku 1969 dodnes.Na tomto turné byl složen i bojový pokřik klubu "Rakatit-krakatit....." jehož autory je dvojice Ladislav Krejčí a Jiří Fischer.

Prostřednictvím klubu Soyaoux byl navázán i další kontakt s mužstvy v Paříži, Saint Jean de Angely. Za významné turné je považován zájezd mužstva seniorů do Velké Británie na přelomu let 1974/75, kde byl navázán po dlouholeté odmlce českého rugbyového hnutí s kolébkou rugby nový kontakt, který dále mohly využít i další oddíly v ČR.

Na svých četných zájezdech pořádaných pro mužstva seniorů, mládeže i veteránů jsme hráli v těchto evropských zemích: Německo, Jugoslávie, Francie, Velká Británie, Rakousko, Polsko, Itálie, Španělsko, Švýcarsko, Rusko a Maďarsko. Oddíl má velkou zásluhu na rozvoji rugby v Maďarsku, kde spolupracoval zejména s mužstvi v Budapešti a Kecskemetu. Družstvo seniorů a veteránů navázala kontakt s italským družebním městem Olomouce-Regio Emilia.

V sezóně 1988-89 družstvo mužů zvítězilo ve II. lize a hrálo se Slávii Praha baráž o postup do 1. ligy. V prvním zápase na domácí půdě remizovalo a v pražské odvetě prohrálo. V následující sezóně 89-90 mužstvo mužů bez ztráty bodu opět zvítězilo v druhé lize. V baráži se utkalo s mužstvem Motorletu Praha. V prvním zápase v Praze tým Olomouce zvítězil, v domácí odvetě také a v rozhodujícím souboji o postup do 1. ligy na neutrální půdě ve Zlíně porazil Havířov, který se dostal do baráže jako poslední tým 1. ligy. Po dlouhé době se opět hraje v Olomouci nejvyšší soutěž rugby. Mužstvo se v ní udrželo po 2 sezóny a pak následoval sestup do II. ligy, kde mužstvo hraje dodnes i když po reorganizaci se jmenuje I. liga a nejvyšší soutěž se hraje jako extraliga. Bohužel v kategorii mužů již celých 10 let nedošlo k žádnému výraznějšímu úspěchu.

Nemůžeme opomenout také velké úspěchy juniorů, kteří na přeborech republiky v r. 1999 a 2000 obsadily čtvrté a v roce 2001 dokonce třetí místo.

V poslední době nás také velice potěšilo mužstvo mladších žáků, kteří v roce 2003 na Mistrovství republiky obsadilo vynikající třetí místo.

Milníky rugby v Olomouci

  • 1953 - Ing. Miloš Dobrý založil družstvo dorostu při učňovském středisku železáren Petra Bezruče v Olomouci.
  • 1954 - Dobrý postoupil s vojenským družstvem Dukla Zenit poprvé do 1.ligy.
  • 1956 - Dobrý s Antonínem Kolářem obnovili činnost oddílu rugby TJ Spartak.
  • 1956 - TJ Lokomotiva přebírá oddíl rugby Spartaku.
  • 1963 - Lokomotiva Olomouc se věnuje i mládeži - první dorostenecké družstvo, hraje se na Spartakiádním stadionu.
  • 1964 - Na zahraničním zájezdu v Berlíně se poprvé hraje v typických červeno-černých dresech.
  • 1969 - Lokomotiva Olomouc postoupila opět do 1. ligy
  • 1971 - Sestup do druhé nejvyšší soutěže
  • 1974 - Největší turné v historii oddílu - cesta do Anglie a Walesu na přelomu roku 1974/1975, návrat do 1.ligy
  • 1975 - Šesté místo v 1. lize je nejlepším umístěním v historii klubu.
  • 1977 - Zahájena výstavba atleticko-rugbyového areálu
  • 1979 - Rugbyové hřiště v areálu Lokomotivy Olomouc dokončeno, hraje se však II. liga.
  • 1991 - Vítězství družstva kadetů na turnaji Šiška mladého světa, hraje se extraliga.
  • 1992 - Sestup do 1.ligy (po reorganizaci soutěže).
  • 1996 - 1.mezistátní přátelské utkání reprezentačního družstva mužů v Olomouci s Polskem.
  • 1997 - 1.mezistátní přátelská utkání družstev kadetů a juniorů v Olomouci s Polskem.
  • 2003 - Klub slaví 50 let.
  • 2004 - Tým kadetů vybojoval s Brnem 3. místo na Mistrovství ČR v Praze.
  • 2005 - Tým kadetů obhájil loňské 3. místo ve Vyškově na Mistrovství ČR.
  • 2009 - Tým mužů sehrál mezinárodní utkání s týmem RFC Brackley (UK).
  • 2010 - 1. Rugbyový ples, Pořadatelství Mezinárodního turnaje Old Boys: Georg Holek Cup. Zastoupení týmu Německa, Ukrajiny a Francie. Nechyběli ani Prague Old Boys s Moravsko-slezskými Orli, kde se představili Olomoučtí Old Boys
  • 2011 - Úspěchy mládežnického týmu a týmu mužů: Starší žáci vybojovali 3. místo na celostátním turnaji v Praze. Tým mužů postoupil do Extraligy a patří mezi 10 nejlepších mužstev v ČR.
  • 2012 - Sestup mužského týmu do 1. ligy, úspěšné tvoření týmů v mládežnických kategoriích