2021_RCO_vsichni_19092021_crop.jpg

7 důvodů Proč hrát rugby

 7 důvodů proč hrát rugby

Pokud vás rugby zaujalo, ale zatím jste nenašli odhodlání zúčastnit se náboru nových členů, možná vás přesvědčí následující seznam. Sepsali jsme v něm 7 důvodů proč je podle nás rugby pro mladého člověka ten nejlepší sport a proč by ho měl každý minimálně zvážit, ať už pro sebe nebo pro své děti.

Upozorňujeme, že následující řádky mohou otřást vaší zažitou představou o rugby a způsobit zvýšenou chuť vydat se mezi ostatní na hřiště ještě dnes! V čem je podle nás hra tak skvělá?

1) ZDRAVÍ A SÍLA

To, že má i náš sport celou řadu zdravotních benefitů asi není žádné překvapení. Hráči se v rámci zápasů i tréninků pořádně naběhají a zapotí. Na hřišti ale zlepšíte nejen funkce svého kardiovaskulárního systému. Rugby má pozitivní vliv také na hustotu kostí (a je tak vhodným způsobem prevence osteoporózy), zlepšuje flexibilitu (díky častým změnám směru) a explozivní sílu svalů. V rámci hry aktivujete svaly po celém těle, nejvíce v ramenou, nohách, bocích, krku a středu těla. Hra tak přirozeně pomáhá zvyšovat podíl svalové hmoty na úkor tělesného tuku, což je něco, co ocení asi každý. Úspěch na hřišti přímo souvisí s tělesnou kondicí a motivace ke cvičení tak hráčům, narozdíl od běžné populace, zpravidla nechybí.

2) SEBEVĚDOMÍ

Rugby je hra, která ve svých hráčích buduje řadu pozitivních charakterových vlastností. Jednou z nich je sebevědomí, které pramení z neustálého překonávání překážek na hřišti. Hráči rugby jsou totiž zvyklí čelit jak fyzickým blokům protihráčů, tak i svým niterným protiproudům jako je strach nebo pohodlnost. A pokud se zvládnete opakovaně zmocňovat míče na hřišti plném stejně motivovaných protihráčů, během civilních povinností ve škole, v práci nebo doma vás už jen tak něco nerozhodí.

3) TÝMOVÁ PRÁCE A KOMUNITA

Sami toho na hřišti moc nezmůžete a hra odměňuje především dobrou spolupráci v týmu. Hráče to přirozeně vede ke zlepšování komunikačních dovedností. Ať už jde o vyjadřovací a argumentační schopnosti nebo naopak schopnosti naslouchat ostatním, komunikace je tady prostě klíč. Individualismus zde musí ustoupit společnému cíli a hráči se tak zlepšují v týmové práci, což je další schopnost, kterou lze využít i v reálném životě. Příjemným bonusem jsou přátelské vztahy, které na hřišti vznikají. Když s ostatními prorážíte hordy soupeřů, sdílíte prohry a vítězství, nové kamarády si na hřišti najdete, i kdyby jste nechtěli.

4) psychická POHODA

Svět tam venku je někdy pěkně bláznivý a procházet jím, aniž by člověku přeskočilo, se někdy může jevit jako výzva. Hráči rugby jsou proti této hrozbě vybaveni speciálním brněním. Hra totiž pomáhá vyhnat z těla stres a vyplavovat do něj endorfiny (známé také jako hormony štěstí). Ty přirozenou cestou zlepšují náladu a také kvalitu spánku. Když tomu přičtete pocit sounáležitosti se spoluhráči, hluboké zážitky z hřiště a výhody, které přináší silné a zdravé tělo, získáte kombinaci faktorů, která pomáhá k výborné psychické pohodě.

5) MORÁLNÍ KODEX

Pokud žijete v představě, že je rugby agresivní hra plná primitivů, musíme vás ujistit, že opak je pravdou. Rugby v hráčích podporuje hodnoty jako je solidarita, respekt, integrita a disciplína. Koneckonců jste už možná slyšeli slyšeli paradoxní, ale pravdivé tvrzení, že rugby je tvrdá hra hraná gentlemany. Urážky, pohrdání, násilí a podrazy se v ní nenosí. Skutečnou ozdobou každého hráče je jeho morální kodex a schopnost respektovat ostatní na hřišti, a to včetně soupeřů. V rugby máme rádi fair play a vyžadujeme ho i od našich svěřenců. Z hřiště si tak hráči odnáší i hodnotovou výbavu, která se jim v životě bude mnohokrát hodit.

6) DISCIPLÍNA

Úspěch v rugby vyžaduje zapojení vůle, což není závada, ale právě naopak, obrovská výhoda. Hráči rugby si na hřišti vyzkouší, jak chutná úspěch, ke kterému vede cesta hodinami tréninků, střetů se soupeři a sportovních výkonů na hřišti. Díky tomu si prakticky ověří, že některé pocity nelze naklikat v e-shopu, nepřijedou rozvozem, ani nejdou dostatečně nasimulovat počítačovou hrou nebo videem. Rugby hráče naučí, jak vítězit, ale také jak se vyrovnat s prohrou. Dosáhnout svých snů je výzva pro každého z nás a rugbisti si s sebou z hřiště odnášejí výhodu. Tou je disciplína, která jim pomáhá udržet soustředění a vůli až do cíle svých snah.

7) PROVĚŘENO TVRDÝMI CHLÁPKY

Svou vášeň pro rugby prokázali během života opravdoví drsňáci filmového plátna. Najdeme mezi nimi třeba představitele agenta 007 Daniela Craiga, bouřliváka Jeana Paula Belmonda, filmového tvrďáka Russela Crowa (ten je dokonce spolumajitelem týmu South Sydney Rabbitohs), hollywoodského supermana Henryho Cavilla nebo marvelovského herce Benedicta Cumberbatche. Herec Martin Bayfield, který si zahrál mladého Hagrida v Harry Potterovi a Tajemné komnatě dokonce v rugby profesionálně reprezentoval Anglii. Oblíbeným sportem se rugby stalo ale i pro osobnosti světové politiky a svého času jste tak na hřišti mohli vidět například i následovníka britského trůnu Prince Williama a jeho bratra Harryho.

{block/74}